JCI Istanbul : Dijital Çağ Yeterlilik ve Yetkinlikler / Mülakatın Online Hali


Covid_19 sürecinde son online seminerimizi #jci #jciistanbul ekibi ile gerçekleştirirdik.

📍Dünü bugünü ve yarını değerlendirdik.

📍Yeni çağda #ezberbozan yaklaşımlara baktık. Biraz da fark yaratan mülakat süreçlerini inceledik. Bu süreçte hangi yetkinliklerimizi geliştirmeli hangi alanlarda egzersiz yapmalıyız? tartıştık.

📍Örgütlerin ayakta kalabilmesi mali ve teknolojik sermayeleri kadar insan sermayesini etkin kullanımına da bağlıdır 📌Değişim dönemlerinde dikkate alınacak temel değişken her zaman insan olmalıdır.

📍Daha iyi çalışanlar ötesinde, daha iyi liderler ve yenilikci bireyler yetistirmeyi hedeflemeliyiz. Bu, hem eğitimin geleceğini ve işgücünü hem de  içinde yaşadığımız dünyayı da değiştirecek.

🔐Ayakta kalacak işletmeler genellikle güçlü şirket felsefesi ve stratejileri olan özgürce düşünen ve hareket eden elemanlarca uygulanan bir örgüt kültürünün ürünüdür.

🔖 Hic boyle mulakat sorulari olur mu? Deme📌

* Bir kahvaltılık gevrek kutusunun içinde olsan ne olurdun? Ve neden? “Bed Bath & Beyond, Satış Temsilcisi”

* Tenis topu neden tüylüdür? “Xerox, Müşteri Yöneticisi”

* Amerika’da her yıl kaç adet pizza yenir? “Goldman Sachs, Program Analisti”

* Şuan seksen yaşında olsanız çocuklarınıza ne söylerdiniz? “McKinsey & Company, Toplu Mülakat”

* Boya kutusuna yeni bir renk ekleyecek olsanız bu ne renk olurdu? Neden? “Urban Outfitters, Satış Müdürü”

* İnternet nasıl çalışır? “Akamai, Direktör”

* Bir yönetmen hayatınızı filmleştirecek olsa sizi kimin oynamasını isterdiniz? Neden? “SinglePlatform, İç Satış Danışmanı”

* Paranın rengi nedir? “American Heart Association, Proje Yöneticisi”

* Birine verdiğiniz son hediye neydi? “Gallup, Bilgi Analisti”

* Son zamanlarda size en komik gelen şey nedir? “Applebee’s, Bartender/

View this post on Instagram

📍#covid19 sürecinde son #onlineseminerimiz #jci #jciistanbul ekibi ile gerçekleştirirdik. #tbt 📍Dünü bugünü ve yarını değerlendirdik📈 📍Yeni çağda #ezberbozan yaklaşımlara baktık. Biraz da fark yaratan mülakat süreçlerini inceledik🤸🏻‍♀️ 📍Örgütlerin ayakta kalabilmesi mali ve teknolojik sermayeleri kadar #insansermayesi ni etkin kullanımına da bağlıdır📌 🔐değişim dönemlerinde dikkate alınacak #temeldeğişken her zaman insan olmalıdır. 📍Daha iyi çalışanlar ötesinde, daha iyi liderler ve yenilikci bireyler yetistirmeyi hedeflemeliyiz. Bu, hem eğitimin geleceğini ve işgücünü hem de içinde yaşadığımız dünyayı da değiştirecek. 🔐ayakta kalacak işletmeler genellikle güçlü şirket felsefesi ve stratejileri olan #özgürce düşünen ve hareket eden elemanlarca uygulanan bir #örgütkültürünün ürünüdür. 🔖 Hic boyle mulakat sorulari olur mu? Deme💪🏻 * Bir kahvaltılık gevrek kutusunun içinde olsan ne olurdun? Ve neden? “Bed Bath & Beyond, Satış Temsilcisi” * Tenis topu neden tüylüdür? “Xerox, Müşteri Yöneticisi” * İnsanlık hakkına en sevdiğin şey nedir? “ZocDoc, Operasyon Müdürü” * Ne kadar dürüstsün? “Allied Telesis, Yönetici Asistanı” * Amerika’da her yıl kaç adet pizza yenir? “Goldman Sachs, Program Analisti” * Birine sadece konuşarak origami yapacağı şekli tarif edebilir misin? “LivingSocial, Tüketici Avukatı” * Şuan seksen yaşında olsanız çocuklarınıza ne söylerdiniz? “McKinsey & Company, Toplu Mülakat” * Boya kutusuna yeni bir renk ekleyecek olsanız bu ne renk olurdu? Neden? “Urban Outfitters, Satış Müdürü” * İnternet nasıl çalışır? “Akamai, Direktör” * Bir yönetmen hayatınızı filmleştirecek olsa sizi kimin oynamasını isterdiniz? Neden? “SinglePlatform, İç Satış Danışmanı” * Paranın rengi nedir? “American Heart Association, Proje Yöneticisi” * Birine verdiğiniz son hediye neydi? “Gallup, Bilgi Analisti” * Son zamanlarda size en komik gelen şey nedir? “Applebee’s, Bartender/ #digitalage #skillofthefuture #interview #carrier #CV, #resume #interviewsimulation #recruitment #extraordinaryinterview #humanresources #qualitymanagement #processmanagement #supplychainmanagement #statistics #dataanalysis #aysemece #phdlife #auditorlife #bsci #myphdlife #jci

A post shared by Ayşem Ece YALCINKAYA (PhD.c)🎯 (@aysem_ece) on

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.