Online Konferans- Career In Home / Medeniyet Üniversitesi Kariyer Klubü : Açılın Gençlik Geliyor


Mart 2020 de başlayan Covid-19 salgını ile yıllardır bahsettiğimiz yeni çağ/ dijital çağ hızlı bir başlangıç yaptı. Yeni Yüzyıl Üniversitesinde 10 Mart tarihinde son kez yüz yüze eğitim vermiş olduk. Bu süreçle beraber online konferans sistemine geçtik ve Nisan 2020 de daha öncesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kariyer Topluluğu ile kararlaştırdığımız “Kariyerinizi Kodluyoruz” adlı dijital çağda kariyer planlama, cv/ öz geçmiş hazırlama ve mülakat teknikleri seminerimizi “Career In Home” etkinliği olarak online platformlarda gerçekleştirdik.

Onca zamandır sahnede katılımcılarla birebir interaktif sunumlar gerçekleştiren bir profesyonel olarak benim için oldukça değişik bir deneyim oldu. Tabi kitap hediyelerimizi ve kişilik testlerimizi her seminer ve eğitimimde olduğu gibi katılımcılara iletebildim:)

“21. yüzyılın cahilleri okuyamayan ve yazamayanlar değil; öğrenemeyen, unutamayan, yeniden öğrenemeyenler olacaktır.” diyen Toffler ne kadar haklı çıktı. Şimdi öğrenmeyi ve öğretmeyi yeniden öğreneceğimiz dijital çağ başladı. Bizde online konferansımızda yeni çağ ve geride bırakmak üzere olduğumuz çağı değerlendirdik. Eski ve yeni teknikleri tartıştık. Ne kadar hazırız? birlikte değerlendirdik.

Yeni çağda bireylerin ihtiyaç duyacağı beceriler nelerdir?

Eğitim uzmanı Tony Wagner’ a gore:

1. Elestirel Düşünme ve Problem Çözme: Bir problemi çözmeden önce, eleştirel bir şekilde analiz edebilmeli ve neyin neden olduğunu sorgulayabilmelisiniz.

2. Cesitli Ağlar Arasında İşbirliği ve Etkili Liderlik : Önümüzdeki beş yılda , sürekli olmayan ve uzak çalışanların ortalama şirket toplam işgücünün yüzde 40’ını oluşturması bekleniyor. Teknoloji, coğrafi sınırları asan çalışma sekillerine olanak vermekle birlikte, dijital ağlar arasında ve farklı kökenlere sahip bireylerle işbirliği, gençliğimizin hazır olması gereken bir şeydir. #liderlik artık yukarıdan aşağı otorite ile komuta etmek değil, cogunluga liderlik etmekle ilgilidir.

3. Çeviklik ve Uyum Sağlayabilme : Hızla değişen , karmaşık ve belirsiz bir dünyada stratejilerin uyarlanmasi  ve yeniden tanimlnmasi önemlidir.

4. Girişim ve Girişimcilik

5. Etkili Sözlü ve Yazılı İletişim 21. Yüzyıl Becerileri için yapılan bir çalışma , işverenlerin yaklaşık yüzde 89’unun iletişimde “yetersiz” olduğunu bildirdiğini göstermiştir.

6. Bilgiyi Değerlendirme ve Analiz : Her gün 2,5 milyon veri üretiyoruz. Bireyin birçok kaynaktan gelen bilgileri eleştirel bir mercekle değerlendirebilmesi gerekecektir.

7. Merak ve Hayal Gücü Merak, yeni bilgi ve inovasyonun itici gücüdür. Albert Einstein “Hayal gücü bilgiden daha önemli”.

Bunlar için neler yapabiliriz? Günümüz koşullarında özellikle salgın nedeniyle evlerimize kapandığımız tüm dünyanın durduğu bu günlerde olanaklarımız, gelişim fırsatlarımız nelerdir? Gençlerle birlikte değerlendirdik. Eğitişimin en güzel hali gençlerle olmak. Açılın gençlik geliyor.

Online Platform- Career in home

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.