İstanbul Şehir Üniversitesi Seminerimiz: İş hayatı ile ilk flört: Öz Geçmiş ve Mülakat


Merhaba Değerli Okuyucular, bu bir UYARI’ dır. Oldukça sıkıcı uzunlukta bu yazıda yer alan bilgileri okumanız önemlidir. Bilmeniz ve sıklıkla sorduğunuz her şey için yazılmıştır.

Şu anda bu yazıyı okuduğunuz bu minik ve sade blogumu incelediğinizde üniversite seminerlerine gittiğimi göreceksiniz. Çoğunuz hala ne iş yapıyorsun diye sorduğundan tekrar etmekte fayda görüyorum: Ayşem Ece Kimdir ? Kısmında ayrıntısı ile var. Her meslekten biraz daha fazla insan odaklı bir mesleğim olduğundan en önemli kaynaklardan biri olan insan için ben de kendimce yatırım yapıyor ve geleceğimiz gençliğimize destek olmak amacıyla girişimlerinde yer alıyor ya da seminerlerde cv hazırlama, mülakat ve kariyer planlama gibi konularda konusuyoruz.

2018 Nisan ayının son günü tanıdığım yeteneklerden Yazılım Mühendisi Adayı ama aynı zamanda hali hazırda programcı Cafer YÜKSELOĞLU’ nun başkanlığını yürüttüğü üniversite girişimcilik klubü (İstanbul Şehir Üniversitesi Girişimcilik Kulübü) adına seminer daveti aldım ve keyifle iştirak ettim.  Çok güzel bir afiş hazırlamışlar girişim klubü olarak. İki konuşmacıydık ve sanırım ikimize de farklılıkların kariyeri ismini uygun görmüşlerdi. Oysa biz mi farklıyız olması gereken mi bu  başka bir platformda tartışma konusu olabilir:) Ama sanırım sektörün geneline baktığımızda Elis ve ben sizlerin de bajtığı bu dünyaya farklı bir çok pencereden bakabilen öğrenmeye sürekli aç, yorulmayan gözü kara iki insanız. Tek farkımız o çok daha erken yaşlarda farkındalık kazanmış ,deneyimi transfer edebilmiş harika bir girişimci (Youthall Kurucu ortağı).

Seminer Konumuz daha çok İnsan Kaynakları Uzmanları, Öz geçmiş ve Mülakat üzerineydi. Seminerde değerli Şehir Üniversitesi Öğrencileri ile paylaştığımız bazı detayları sizinle de paylaşmak istedim:

Öğrencilerin ya da iş hayatına atılacak bireylerin en büyük sorunu ve en çok danıştıkları konu : Özgeçmiş.

Eyvahhhh özgeçmiş hazırlamam lazım!!! 2015 yılında İstanbul İl Sınırları İçerisinde Özel Bir Üniversite Öğrencileri Arasında yapılan bir araştırmaya göre Katılımcıların %79 unun Öz geçmişi bulunmamaktadır.

Resim225.png

Önce ne istiyorsunuz? nerede olmak istiyorsunuz? amacınız ve hedefleriniz neler ? BİLİYOR MUSUNUZ? Şansa mı bıraktınız? Yahu bir yere bir kapak atayım paramı kazanayım da gerisi gelir mi diyorsunuz? O zaman yorulmayın garsonluk gayet güzel ve kazandıran bir meslek hem de insan tanımanıza da yardımcı olur. Eğer konumuz sadece para ise… O arada da kariyer hedeflerinizi belirlersiniz. Hayır gayet Ciddiyim…

Hadi gelin CV yani öz geçmiş nedir nelerden oluşmalıdır? sorularının üzerinden geçelim:

Öncelikle CV nedir? Curriculum : Koşu, Yarış  ve Vitae : Hayat,yaşam kelimelerinden oluşur. Curriculum Vitae ise “Hayat yarışı” olarak çevrilebilirdik ancak Türkçe’de karşılık olarakÖz geçmişsözcüğü kullanılmaktadır. Bunu düşündürücü bulmalıyız. Çünkü Cv miz bir cv havuzu içinde ortalama olarak en az 300 kişiye ait cv yani öz geçmiş ile yarışarak kariyer.net gibi sitelerin filtrelerine takılmadan o harika İnsan Kaynakları uzmanının gözüne çarpmak için yarışacak ki sizinle bir araştırma sonucunu da buna ek olarak paylaşmak isterim:

Amerika’nın en geniş aday veri tabanına sahip, lider insan kaynakları şirketi CareerBuilder, önde gelen araştırma şirketlerinden Harris Poll’e 2016 yılında bir araştırma yaptırmıştır. 2.201 insan kaynakları profesyoneli üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmaya katılan İK’cıların yani İnsan Kaynakları Çalışanlarının;

 • %68’i kendilerine ulaşan her bir özgeçmişi incelemek için “2 dakikadan az” bir vakit ayırırken,
 • %17’si inceleme için ayırdıkları sürenin yalnızca 30 saniye olduğunu belirtiyor.(*)

Neden Öz geçmiş hazırlamak önemli anlamışızdır sanırım. Özellikle başvuracağınız pozisyona ve firmaya özel hazırlık yapmak bizlerin daha çok dikkatini çekecektir.

Genel olarak bir Öz geçmişte olmazsa olmazları da gözden kaçırmamakta fayda görüyorum:

Resim3335

Kısaca CV ; Açık ifadeli ve kolay anlaşılan, okuyan kişiyi etkilemeye yönelik ve kurallara uygun tasarlanmış bir özettir.

CV’niz kısa ve net olmalı

“Bir özgeçmiş en fazla iki veya üç sayfa olmalıdır” kuralını artık duymayan kalmamıştır. CV hazırlarken deneyimlerinizi ve yetkinliklerinizi kısa ve net tutmak, iş aramanın püf noktalarından biri. Ayrıca dikkat çekmek amacıyla yapılan farklı yazı tipleri kullanmak, dikkat çekici fotoğraflara  CV’de yer vermek de bu süreçte yapılmaması gerekenler arasında yer alıyor. Peki, ne yapmalısınız?

 • CV’nizde maddeleme işaretlerinden yararlanın.
 • Her bir deneyiminiz için, görev kapsamınızda yer alanları madde madde anlatın.
 • Yaptığınız işin içeriğine odaklanın.
 • Standart cümleleri kurmayın.
 • Kısa ve net ifadeler kullanın.
 • Sektöre özel kısaltmaları veya kelimeleri kullanmaktan kaçının.
 • Özgeçmişinizin herkes için anlaşılır olmasına gayret edin.
 • İşe giriş ve işten ayrılış tarihlerinin doğru yazıldığından (diğer deneyimlerinizle örtüştüğünden) emin olun.

CV Bölümleri ve Sıralaması

Ad-Soyad16-18 punto ile yazın ve koyu harfler kullanın.

Fotoğraf: Arka planı beyaz, uygun renkte elbiseli, düzgün saç ve abartısız makyajlı (bayanlar) profesyonelliğinizi yansıtan, mutlaka tebessüm içeren ve pozitif enerji veren, vesikalık fotoğrafınızı tercih edin.

İletişim Bilgileri: Açık adres ile alan kodu da içeren ev ve cep telefonu bilgilerinizi belirtin.

E-posta Adresi: Nick name içermeyen, ad ve soyaddan oluşan, anlaşılması ve kodlanması kolay,  ciddi bir e-posta adresi kullanın.

Kariyer Hedefleri: Bir ya da birkaç cümle ile anlatın. Yetkinliklerinize göre oluşturduğunuz hedeflerinizi net bir biçimde ifade edin.

Profesyonel Deneyim: Sondan başa doğru yani ters kronolojik sıra ile; çalışılan firma, görev unvanı, çalışılan bölüm ve tarih aralığı ile yapılan işlerin tanımını içeren bölümler halinde oluşturun. Eğer yeni mezunsanız, eğitiminiz süresince yapmış olduğunuz staj ve/veya projelerin detaylarını belirtin.

Eğitim: Yine ters kronolojik sıra ile; okulun adı, fakülte ve/veya bölümün adı, mezun olunan derece, eğitim alınan tarih aralığı ve yaptığınız ya da katkı sağladığınız projeleri, aldığınız ödülleri belirtin.

Alınan Kurs ve Seminerler: Kurs/seminer adı, eğitimi veren kuruluşun ve eğitmenin adı, eğitim tarihi ve süresini içeren birer veya ikişer satırlık tanımlamalar kullanın.

Diğer Yetkinlikler: Bilinen yabancı diller, kullanılan bilgisayar programları ve kullanım düzeylerini belirtin. Varsa ulusal ve uluslararası geçerliliği olan sertifikalarınıza  (YMM, ICF, SPK Lisansları vb.) yer verin.

Kişisel Bilgiler: Doğum tarihi, medeni durum, askerlik durumu (baylar), sürücü belgesi detayı, üye olunan dernekler ve hobilerinize yer verin.

Referanslar: Profesyonel bir CV’de bu bölüm “İstenildiği taktirde verilecektir”ibaresini içerir.

Ancak, görüşmeye çağırıldığınızda ya da başvurduğunuz ilanda referans detayları istenir ise: referanslarınızın adı-soyadı,çalıştığı kurum, görev unvanı ve bölümü, cep telefonu ve e-posta adresi belirtilmelidir. İki ya da üç adet referans yeterlidir. CV’nizde referans olarak belirttiğiniz kişilere bilgi vermeyi ve onların iznini almayı sakın ihmal etmeyin.

CV’nize ikinci bir göz mutlaka bakmalı

 • Özgeçmişinizi ikinci hatta üçüncü bir göze mutlaka gösterin.
 • Özgeçmişinizde sizin gözünüzden kaçan bir hata İK profesyonelinin gözünden kaçmayacaktır.
 • Yazım hatalarının veya mantık hatalarının olduğu bir özgeçmiş, pozisyonla ne kadar örtüşse de adayın elenmesine neden oluyor.
 • Bu nedenle fikrine güvendiğiniz bir kişiye CV’nizi mutlaka gösterin ve eksik olan alanları veya hatalı bölümleri düzeltin.
 • Bunun yanı sıra iletişim alanınızın güncel olmasına ve e-mail adresinizin de profesyonel olmasına dikkat edin.

CV’de gerçekler ve örnekler olmalı

İş deneyimlerinizi ve becerilerinizde; başarılarınızı ve yaptığınız çalışmaları vurgulayın. “Takım çalışmasına yatkın bir insanım”, “Gelişmeye ve öğrenmeye açığım” gibi basmakalıp ifadeler kullanmaktan kaçının.

Eğer ekip çalışmasında bulunduysanız, hazırladığınız projelerden örnek verin. “X firmasında yaptığımız ekip çalışmasında x adlı projenin hayata geçirilmesine katkıda bulundum, Proje sayesinde x kazanımlar elde edildi” gibi örnekleyici ifadelere yer verebilirsiniz.

Ya da hepsini unutun buyurun harika örneklere:

Resim45555.jpg

Özgeçmişinize iş deneyimlerinizin kronolojisiyle başlamak yerine, neyi hedeflediğinizi açıkça ortaya koyacak bir mesajla başlayın.

Özgeçmişinizin üçte birini, kolay okunabilir ve ilgi çekici bir formatta kişisel özelliklerinize ayırın.

44444,

Başvurduğunuz kuruma özel yazacağınız bir kapak yazısı fark yaratmanızı sağlayacaktır. O kuruma sağlayabileceğiniz katkıları da mutlaka bu kapak yazısında belirtmelisiniz. Bir başka puan artırıcı içerik ise referans bilgileri… Özellikle son ayrıldığınız ya da staj yaptığınız iş yerindeki yöneticinizi referans olarak göstermeniz öz geçmişinizi okuyan uzman gözünde ayırt edici olacak ve güvenilir bir algı yaratacaktır. Ancak burada kritik nokta referans olarak yazacağınız kişinin onayının olması.

Tüm bunların yanında özgeçmişinizde daha önce hazırladığınız projelerden örneklerin anlatılması da önemli. Örneğin tasarımla ilgili bir iş arıyorsanız daha önce yaptığınız tasarımlardan ufak örneklerin CV’nize eklemeniz artistik puanlarınızı artıracaktır.

Geleceğin Yazılımcıları için bir küçük öneri :

Resim455555.png

 • Web sitesinde CV’nizi hazırlayabilirsiniz SuperMario oyunu şeklinde kutucuklar oluşturup ve imleci SuperMario yapıp, o kutulara zıpladığında size ait bilgiler ekrana yansıyabilir..
 • NOT: daha önce yapıldı 🙂

Evet arkadaşlar biraz uzun ve hatta sıkıcı bir yazı gibi oldu ama bazen bu sıkıcı bilgileri de okumak ve/veya bilmek önemlidir. Hepinize bol şans diliyorum:)

55555,,

 

 

1 Comment

 1. Sevgili Dostlar, Mükemmel bir gelecek için Sayın Ayşem Hanımın bilgisi, sizlere gelecek kariyer yolculuğunuzda ışık tutan bir nesil inşa edecektir. Saygılarımla.

  Beğen

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.