Genç Girişimciler ve Kooplog.com ilk Mentörlerinden biri olmak


Adsız-tasarım-51Merhaba değerli takipçilerim ve okuyucularım. Bazen bana siz ne iş yapıyorsunuz anlamakta zorlanıyoruz diyen insanlar oluyor. Aslında blogumda yer alan “Ayşem Ece YALÇINKAYA Kimdir?” kategorisinde açıklamıştım. Ancak işimin dışında her şeyden evvel çevremde özellikle gençlere destek olmak ve bu arada onlardan beslenmek gibi inanılmaz heyecan ve mutluluk verici bir misyonum var. Gelecek gençlerin… Onlarla yeniden öğreniyorum.

Bir yıl önce girişim hareketi tarafından düzenlenen bir girişim atölyesinde harika bakan bir kaç güzel gençle tanışma fırsatım oldu. Atölye çıkışında yolda ve ayakta klasik Türk usulü bir saat sohbet etmişizdir. Fikirlerini hatta bir de uyguladıklarını dinleyince heyecan duymuştum. Tüm blog yazarlarını (blogger) bir araya getiren bir kooperatif kurmak! ve Biraz daha fazlası için çaba göstermek. Belki size sıradan bir fikir gibi gelebilir ama ayrıntıları ve hedefleri bilseniz gelecekleri nokta çok heyecan verici. Kooplog.com ile ilişkimiz böylece başlamıştı.

Üstelik zamanla ne kadar da hassas ve duyarlı gençler olduğunu, sosyal girişimcilik konusunda en başından gönüllü olduklarını ve kararlılıklarını gördükçe hayran kalmamak mümkün değildi.  İnsan kaynakları uzmanı şapkamla söyleyebilirim ki kişisel yetkinlikleri; iletişim ve organizasyon becerileri doğuştan gelen yetenekleri gibi harikulade.

26072214_219290901949406_498808744319123456_n.jpgKararlılık dediğimde bu durum öyle pek de kolay değildir. Her girişimin gittiği yollar dikenli engebeli ve bazen bitti dedirten noktalara gelir. Evet bir senede defalarca yeniden organize oldular tasarladılar ve sonunda harika bir girişle tekrar yayın hayatına Şubat itibari ile başladılar (ilk yazım : Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil İnsan Kaynakları) . İlk yayın aylarında akademi kategorisinde  mentörleri olmamı rica ettiklerinde sanırım en az onlar kadar heyecanlanmıştım.

İnancım hala sonsuz ve hala yazarlarından olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Sonrasında Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcılığını Yürüttüğüm İstanbul Türkçe Toastmasters yolculuğumu gençlerin iletişim ve liderlik becerilerini geliştirmeleri için bir araç olarak görmeleri ümidiyle farkındalık kategorisinde yayınladık. Gelen Sosyal Medya Mesajları başarılarının bir işareti olarak beni mutlu etti. Öyle kolay değildi bir yazı yayınlamak. Grafikleri tasarımı kelime sayısı her şey düzenlenmeli ve tam zamanında yayına girmeliydi. kooplog.com harika bir editör ekibi olunca ben de çala kalem yazdım yolladığım yazıları harika sunumlarını sosyal medyayı kullanım biçimlerini görerek onlardan bir çok fikir edinmiş oldum.

Adsız-tasarım-49

Mart Ayında İtü Çekirdek te girişimlerini sunma fırsatı buldular bu süreçte elimden geldiğince yanlarında olmak ve benimle bu süreci paylaşmaları da inanılmaz bir deneyimdi. Evet belki bir çok gence girişime ve/veya oluşuma becerilerim ve tecrübelerim oranında destek olmaya çalışıyor olsam da hepsindeki etkisi yetenekleri, insani tutumları ve çalışkanlıkları dolayısı ile değişiyor.üstelik ben de bir sürü deneyim elde ediyorum yeniden öğreniyorum.

Artık İTÜ Kuluçka merkezinde ofisleri olan bu harika girişim kooplog.com da üçüncü yazım Farkındalık kategorisinde “Çölyaklıyım özelim” oldu.

Biraz daha fazlası için hep birlikte.

Adsız-tasarım-50

link
aysemece
aysemece
aysemece
ins
aysemece

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.