Yediyıldızlı Kent: Başiskele Belediye Eğitimlerimiz


IMG-20170426-WA0065
https://www.linkedin.com/in/nebahat-mert-b8798642/

Başiskele Belediye Eğitimleri; Alegori Akademi Genel Koordinatörü Sevgili Nebahat MERT ile birlikte yürüttüğümüz en keyifli eğitim süreçlerinden biridir. Kente ilk adım attığınız anda hem yapısı, şehir planlaması, yeşillikleri ve düzenlemeleri hem de misafirperverliği oldukça etkileyici bir hava yaratmakta. Herhalde tüm eğitmenler bir arada emekliliğimiz için iyi bir seçenek diye düşünmüşüzdür. Ve sanırım her gittiğimde en çok bana iyi gelmiştir. Çünkü o kadar sıcak kanlı ve öğrenmeye meraklı çalışanlarla beraber olmak enerjimi zirveye taşımakta.

 

İlk buluşmamız “iletişiminize Güç Katın” ve “Ben Bilmem Bey’ in Bilir” eğitimimizdi. İnanılmaz ve yetmeyen bir sekiz saati beraberce geçirdik.

Katılımcılar belediye çalışanlarıydı (yönetim, uzman ve uzman yardımcılarının yer aldığı)  ve özel sektörde çalışan bağlılığından söz ederken çeşitli yöntemler ile  motivasyon araçları araştırıp uygulamaya çalışan bir Kalite ve İnsan Kaynakları Süreç Danışmanı olarak kendiliğinden geliştirilmiş bu kurum kültürü karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim. Sanırım en çokta, en zor görevi yüklenen Zabıta biriminin güzel ve yerinde soruları ile çözüm odaklı yapısı şaşırtmış ve mutlu etmiştir beni.

İkinci ziyaretimiz 25-29 Mayıs Etik Haftasında 5176 Sayılı Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri Hakkındaki Kanunu temel aldığımız “Kamu Çalışanları ve Etik Davranış İlkeleri ” eğitim semineri ile gerçekleşti. Tüm çalışanların (işçi dahil ortalama 300 kişi) katıldığı eğitime tüm birim amirleri ve Belediyenin İnsan Kaynakları Müdürü personelini yalnız bırakmamak adına iştirak edince ben tekrar durdum. Özel sektörde meslektaşlarımıza ilk eğitim planlarını çıkarttıkları zaman muhakkak çalışanlarınızla katılarak onlara her zaman eşlik etmelerini ve muhakkak eğitim etkinlik ve verimliliğinin ölçülmesi için gerekli çalışmayı yürütmelerinin önemli olduğunu vurgularız. Ve yine her şey olması gerektiği gibiydi. Katılımcıları da dahil ettiğim sorularda düşünme sistemlerinin ne kadar geliştiğini görme fırsatım oldu. Ve elbet amirlerin davranış biçimlerinin çalışanı nasıl motive ettiği ve bağlılık olgusunu geliştirdiği de bir kez daha tarafımca gözlem yoluyla kanıtlandı. Yönetici kafasını nereye çevirirse çalışanda oraya çeviriyor.

fft261_mf23443480Ve Zabıta Birimin Amiri ile tanışınca anladım ki artık liderlik dönemi yerini çalışan koçu olmayı marifet edinmiş yönetim anlayışına ve holakraşik düzene bırakıyor ve bu tam anlamıyla kurumun etkinliğine ve verimliliğine güç katıyor.  Eğitim semineri sonrası Başkan yardımcısıyla durumu değerlendirirken fark ettim ki 500 den fazla çalışanını neredeyse ayrıntısıyla biliyor ve elinden geldiğince hayatlarında iyiye doğru gitmeleri için çeşitli organizasyonlar ve sürekli bitmek bilmeyen eğitimler düzenliyor. EFQM (KAlite Mükemmellik Modeli) Ödülüne aday bu yedi yıldızlı belediye sanırım meslek hayatımda tüm bilgilerimin ve görüşlerimin vücut bulduğu yer oldu.

Bu kadar güzel bir ilçe de bulunmak hem doğa hem insanları bakımından biz eğitmenler için güzel bir deneyimdi. Mutlu ve çalışan bağlılığını yüz de yüz sergileyen belediye çalışanları ile Sayın Başkanımız Hüseyin AYAZ, Başkan Yardımcılarımız Köksal AYABAKAN ile Sema ARAT’ a, Çok değerli İnsan Kaynakları Müdürümüz Sinan ÖZDENKAYA’ ya, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz İbrahim ÇELİKİZ’ e bizleri tüm samimiyetleri ve hassasiyetleriyle ağırladıkları için teşekkür ederiz. Yedi yıldızlı EFQM Ödülü adayı belediyemizin sürekli gelişme ve iyi uygulamalarla daha nice başarılara imza atacağına inanıyoruz. 

Ayrıca eklemeliyim ki ikinci eğitim için vardığımda o sevginin ve sağduyunun karşılık bulduğu çalışan personel bir önceki gazete haberini bizler için saklamış (Zabıta amirliği), bir diğer arkadaş motorsiklet seviyorum diye (Volkan Bey) motorsikletiyle gelmiş ve bir diğeri başka eğitimdeyken çıkıp yanıma gelip katılamadığı için özürlerini iletmiş. Gelin de eğitmen ve insan olarak orada mutluluk duymayın. Tekrar her şey için teşekkür ederim tüm çalışan süper kahramanlar… 

Başiskele Belediyesi

Ve Basına Yansıyanlar…

Jpeg

 http://www.milliyet.com.tr/basiskele-belediyesi-personeline-etik-kocaeli-yerelhaber-2075587/

BAŞİSKELE´DE HİZMET İÇİ EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR

www.gazetetutanak.com

http://www.tekkocaeli.com/basiskele-calisanlarini-onemsiyor/

https://www.haberler.com/basiskele-belediyesi-personeline-etik-egitimi-9674538-haberi/

https://www.linkedin.com/hp/update/6263348703977971712

 

 

 

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.