Yıldız Teknik Üniversitesi : Geleceğin Teknolojisi ve Kariyer


Yıldız Teknik Üniversitesi her zaman benim için özel bir yere sahip olmuştur. Bunu ne zaman söylesem herkes “ama biz” ile başlayan bir cümle kurmaya eğilim göstermektedir. Oysaki günümüzde daha aktif hale gelen ama Yıldız’ da yıllardır hiç aksamadan müthiş organizasyonlar yürüten Kalite ve Verimlilik Kulübü sanırım bu konuda oldukça etkili. Kendilerine organizasyon için ve ağırlamaları için bu dönem başkanı Fatih FINDIK ve ekibine teşekkür ederiz.

Ayrıca iletişim eğitimlerinde özellikle vurguladığımız “iletişim algılama ile başlar” ve  ” anlayış ve aktarma ile devam eder” kısmı buradaki gençlerde sağduyu ve  hoşgörü ile bütünleşmiş durumda. Rasyonel karar verme, ekip çalışmaları gibi konularda sahip oldukları yetkinlikler de hiç yadsınamaz belirginlikte.

Dünyanın ilk kadın Fütüristi Ufuk TARHAN’ ında bahsettiği üzere robot kardeşlerle yaşamamıza ramak kala, dünya nüfusunun sadece %20′ sinin çalışacağı ve üreteceği uzgörülen bir dünya da biz gençlerin yetkinliklerini nasıl yönlendirmeliyiz?

Bugüne göre çalışmak ve yarına hazırlanmamız gereken bu süreçte devrim öncesi ve sonrası sıkışmış durumdayız. Ancak inancım şudur ki robotlara, yapay zekaya bilişsel özellikler yüklenebilecek olsa bile bazı komutlar olmaksızın onların tam olarak yaramayacağı ve bazı özelliklerin sadece insana özgü olduğu gerçeği hiç değişmeyecektir.

Yarını var eden ve edecek herkes için hoşgörü, iyi niyet ve birliktelik önem arz etmekte. Yeni dünyanın kanunları değişecek elbet. Örnek veriyorum bir robot insanla karşılaştığında durup yol vermek zorunda gibi değiştirilemez kanunlar var olacak. İşte bunlar hep insanın lehine iyi niyet kuralı çerçevesinde oluşturacak bizler ve bizim gençlerimiz. Kendimizi ifade becerilerimizi, bilgide derinleşmeyi, kibarlığı ve sağduyuyu hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmeli ve yarının dünyasında olası risklere bugünden  güzellik dolu önlemler almalıyız. Biz yıldız savaşçıları robotlarla robotlara rağmen dedik. Genç yeteneklerle daha nice projelerde var edeceğimiz çalışmaları sunabilmek ümidiyle.

 

Bir teşekkür de beraber çalıştığım firmalardan ALEGORİ AKADEMİ‘ ye gelsin. Hiç bir zaman beni yalnız bırakmayan o gün yıldızlarla da bir aradayken güzel fotograflarla ve sevgisiyle yanımızda olan Nebahat MERT iyi ki varsınız.

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.