Neden Girişim Hareketi : Girişimci Geliştirme Programı


Ben de bu yazıyı okuyan sizler gibi 2017 Mart’ında verilen bir seminer esnasında Girişim Hareketi ile tanışmış ve kurucusu olan İsmail HAZNEDAR izini takip ettiğim liderlerden biri olduğundan ötürü Girişim Hareketi‘nin Mart ayından bu yana tüm etkinlik ve eğitimlerinde bulundum.

Vizyonumu ve kafamdaki tüm projeleri daha düzgün bir sistemle geliştirebilmek gibi bir fayda sağlamakla birlikte tüm projeler adına Girişim Hareketi‘ ne inanıyorum. Diğer tüm girişim faaliyetlerinden farklı olarak Tüm Türkiye’ de oluşuma devam eden Girişim Hareketi‘ ni heyecanla takip etmekteyim ve aralarında olmaktan gurur duyuyorum. Çünkü her şeyden önce gülümsemek marifeti ve birliktelik (ekip ruhu) felsefesi oldukça heyecan verici ve dikkat çekicidir. Ve sanırım tüm müthiş tecrübelerine karşın (JCI ilk Türk Dünya Başkanı olarak 100 den fazla ülkede girişimcilik anlatmış) İsmail HAZNEDAR‘ ın tüm seminer ve etkinlikleri ilk gün heyecanıyla düzenlemesi müthiş bir enerji ve motivasyon sağlamakta diye düşünüyorum.

Gelin şimdi hem kendi sitelerinden yaptığım alıntılar hem gözlemlerimle dilim döndüğünce klavyem izin verdikçe tanıyalım Girişim Hareketi‘ni .

Öncelikle kavramları netleştirmek için tanımları irdelemek gerekir diye düşünüyorum ki; aynı konu üzerinde değerlendirme yapıp yapmadığımıza emin olmalıyız.

İktisat Terimleri Sözlüğüne baktığımız zaman girişim anlamı (İng. enterprise), Planlı bir biçimde bir işe girişme.

Girişimciliği net bir tanımın sınırları içine yerleştirmek oldukça zor. İlk kez orta çağda kullanılan bu kelimenin ‘entreprendere’ kökünden geldiği yani ‘iş yapan’ anlamına geldiği görülüyor. Bu tanım zaman içinde değişip gelişerek özellikle 20. yüzyılda daha çok risk alma yenilikleri yakalama fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değil fakat sektördeki diğer malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik.

Peki Girişim Hareketinin Farkı Nedir?

Mentorlük sistemi ile deneyim sahibi kişiler; bu yönde deneyim kazanmak isteyen ve kendi işlerini kurmak, ancak nereden başlayacaklarını bilemeyen üniversite mezunlarını buluşturmayı hedefliyor (Girişim Hareketi). Hedef açık ve net bu olmasına rağmen her kesimden de girişim fikrini desteklemekte olduğu büyük buluşma etkinliğinde görülmüştür.  Elbette kocaman harika bir ekip ile çalışılmaktadır.

İSMAİL HAZNEDAR

Picture

Koordinasyon

RECEP YILDIRIM

Picture

Etkinlik ve Organizasyon

BEGÜM DEMİRKIR

Picture

Tanıtım ve İletişim

MÜGE TURUNÇ

Picture

Mentörlük

SENA ERDEM

Picture

Süreç Yönetimi

KADİR TUNÇ

Picture

İşbirliği Geliştirme

VOLKAN ÇEVİK

ZEYNEP ÇİFÇİLİ

Picture

 GH Kadıköy Direktör

   

Misyon ve Vizyon

Girişimcilik alanında katılımcılara, farkındalık oluşturmak programın misyonunu yani var olma nedenini oluşturuyor. “İşimiz Girişim” sloganı ile  her dönem, ilham verecek hikayesi olan, 40 yaş altı 40 girişimci geliştirmeyi hedefliyorlar.

Değerler

İlham Alınacak Ortam
Motivasyonu Yüksek Katılımcılar
Fikir, Bilgi ve Tecrübe Paylaşımında Açıklık
İşbirliğine ve Birlikte Başarmaya İnanç

Girişim Hareketi : İyi bir eğitim aldınız ve mezun oldunuz. Sizi ne bekliyor bilmeden bir okyanusa atladınız. İş dünyasında çalışıyor ve çabalıyorsunuz. Birden bir soru beliriyor: “Acaba Kendi İşimin Sahibi Olabilir Miyim?” ben de bir girişimci olabilir miyim? Bu soru sizi heyecanlandırıyor. Ancak nereden başlamalı, bir fikir bulmak, veya bunu plana dönüştürmek, kime ulaşmalı derken, yine bilinmez bir okyanus daha mı diye düşünüp duruyorsunuz… Dahası bunları bilseniz bile hangi yollar sizi başarıya götürür bir fikriniz yok ve yol göstericilere, akıl verecek güvenilir birilerine ihtiyacınız var. Çünkü bu sizin hayatınız!

O zaman size girişimcilik dünyasına ilk adımınızı sizin için belirleyeceğiniz bu yolda  hazırlanmış bir içerik, program ve mentörünüzle keşfetmeye davet ediyor.

Günümüzde girişimciliğin 3 boyutunun olduğunu görüyoruz: Sosyal, kurumsal (kurum içi) ve ticari girişimcilik. Bir adım atmak isteyecek sizlerin kendi deneyim sürecini tamamlamış ustalarla, bu yoldan geçmiş deneyim sahibi kişilerle buluşması ve profesyonelce tasarlanmış bir mentörlük sisteminin içinde yer alarak adımlarınızı güçlendirmeniz, işinizi kolaylaştırmaz mı? Bu döngü içinde her 3 tarafın da fayda sağlayabileceği ortamda siz de çırak olarak bende varım demeye hazır mısınız? diyor ve herkesi davet ediyorlar.

 

İş hayatınızı artık iş hayatında usta olmuş yönetici ve liderlerden denenmiş yolları ve sonuçlarını dinleyerek, ispatlanmış iş modellerini duyarak ve birlikte planlayarak öğrenin. Gelecekte en iyisi olmak için, bugün Girişimci Geliştirme Programına, Girişim Hareketi’ne siz de dahil olun.
Girişim Hareketi girişimcilik alanında gençlere yol gösteren ve bilinç düzeyinizi artırarak daha kısa sürede başarıya çıkan yolları bulmanıza yardımcı olan Türkiye’nin Girişimcilik Hareketidir. Programa katılmanız halinde öncelikle çizeceğiniz yolun yardımcı olmak bu amacıyla size gerekli eğitimleri sunacak ve eğitim sonunda geçerli kişisel ağ ve networke ulaşmanızı sağlayacaktır. Üstelik bu networke fırsat eşitliği çerçevesinde diğer tüm adaylarla birlikte ve aynı anda ulaşmanız mümkün olacaktır.

Bilgi için : Girişim Hareketi

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.