Daha öncelikli olan bilgi mi, bilinç mi?


Emrah ALTUNTECİM

emrahaltuntecim

Daha öncelikli olan bilgi mi, bilinç mi?

Her ikisi de vazgeçilmez ve birbirine de bağlı ancak biri artık daha elzem… Günümüzde bilgi çağının zirvesindeyiz ama insanlar iş ve özel yaşamlarında genellikle pek de mutlu ve sağlıklı sayılmazlar… Ama bu durum küçük fakat istikrarlı adımlarla değişebilir.

Artık bilinç seviyesi bilgi seviyesinden her zaman daha önemli ve kritiktir. Bilgi seviyeniz yüksek olabilir ancak bilinç seviyeniz düşükse bilgisizce hareket edersiniz. Bilinç seviyeniz yüksekse ancak bilgi seviyeniz yetersizse, o yetersiz bilgiye rağmen doğuyu sezebilir, gerçeğin ve güzel olanın izini yanılmadan ve emin adımlarla sürebilirsiniz. Bilgi ve bilinç seviyeniz birbirini etkiler ama birbirine bağlı değildir.

Bilgi; eğitimle, okuyarak, bilimsel çalışmalarla, araştırarak ve seyahat ederek yükselebilir. Ancak bilinç, bilinç seviyesi yüksek insanlarla oturup kalkarak, severek, paylaşarak, iyilik yaparak, erdemli yaşayarak, manevi çabalar sarf ederek ve zaman zaman oturup nefes alarak, sessizliği dinleyerek, olumsuz duygu ve düşünceleri müziğin ve sanatın ışığı ile kadim eserlerin desteği ve bize iyilik yapma fırsatı sunan tabiat ile irtibatımızı kuvvetlendirerek yükselir…

Bilinç seviyesinin yüksekliği daha çok bilgi edinmenizi ve zihninizin açılmasını da kolaylaştırır. Ancak bilgi seviyenizi yükseltmeniz bilinç seviyenizi yükseltmenizi garantilemez… Bilinç seviyesi düşükse; asabiyet, nefret, kin, hırs, kıskançlık, dedikodu ve yalancılık gibi erdemsizlikler daha sık açığa çıkar.

Bilinç seviyesi yüksekse; sevgi, saygı, merhamet, muhabbet, neşe, cömertlik, naiflik ve yiğitlik gibi erdemler açığa çıkar.

Bilinç seviyesini yükseltmek için ilk adım bilinç seviyenizin hangi seviyede olduğunu tespit ederek maddi ve manevi gıdalarınızı düzenlemek, prensip sahibi olmak ve disiplinli bir çalışmadır. Özellikle iş hayatında da insanlığın kadim erdemlerini yaşamak için elimizden geleni yapmalıyız…

Sevgiler
Emrah Altuntecim
Yönetim Danışmanı, Eğitmen ve Yazar
www.altuntecim.com 

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.