Gülümsemek (smile , laugh )…


All people smile in the same language….

“Kaybolan gün, hiç gülmeden geçen gündür.” Nicolas Chamfort

“Gül, Bütün Dünya Seninle Güler..
Ağla, Bütün Dünya Sana Ağlar!”  Old Boy

images (9)

Yapılan bir araştırmaya göre 2-9 yaş arasında  bir çocuk günde ortalama 300 kere gülerken, sıradan bir yetişkin günde en fazla 17 kere gülmektedir. Stres, günümüzü dolduran gündelik eylemlerimiz ve olmamız gereken insan olmaya çabalarken unutmuş olabilir miyiz gülmeyi? Gün içerisinde gülmenin ruh halimizi düzelttiği, yaratıcılığımızı arttırdığı ve bize ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi verdiği bilinen faydalardır.

Ayrıca insanların kalbine ulaşmanın en kısa yolu gülmektir. Gülmek / gülümsemek,  ayrı durmamıza neden olan tüm sosyal yapıları yenilgiye uğratır ve  gerçek birbirimizle güçlü bağ kurmamızı sağlar.

images (11)

 İşte gülmek ile ilgili bazı önemli bilgiler…

  • Öfke ve kin duygusu bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Neşeli ve bol kahkaha atan kişilerin ise bağışıklık sistemi daha kuvvetli söylenebilir.

-Gülmenin kalp damar sistemi üzerindeki yararları olarak atardamar çeperlerinin sertliğini azaltması ve astar hücrelerin daha iyi çalışması, miyokart enfarktüs riskini azaltması  gösteriliyor.

-Solunumla ilgili bir yarar olarak da, (bir palyaçonun tetiklediği) gülmenin halk arasında “nefes darlığı” olarak bilinen ve akciğerlerdeki hava keselerinin esnekliklerini kaybetmeleriyle ortaya çıkan (KOAH) etkilerini azaltması gösteriliyor.

-Sağlıklı insanlardaysa toplam 15 dakikalık gülme, enerji harcama miktarını 40 kalori arttırırken diyabet hastalarında, bir komedi şovu izlemenin, yemek sonrası  glikoz düzeyini “sıkıcı bir konferansa” kıyasla belirgin ölçüde düşürdüğü görülmüş.

12472278_10154036304849029_5120292164753271755_n.jpgGüldüğümüzde yüzümüzde 15 kas birlikte çalışıyor.

-Gülme sonucu kaslar yumuşadığı için insanlarda bir rahatlama oluşuyor. Bazı hastahanelerde morali artırmak için “mizah odaları” kullanılmıştır. Çünkü hastalıkların % 50’sinin sebebi; üzüntü, stres, hayatı yanlış anlama, karamsarlık olduğu bilinen bir gerçektir.

“Gülme, yan etkisi olmayan yatıştırıcı bir ilaçtır.” Arnold Henry Glasow

  • Gülümseme, otonom sinir sistemini harekete geçirerek stres hormonlarının seviyesini değiştiriyor. 60 dk’lık bir komedi programı kortizolu ve büyüme hormonunun seviyesini azalttığı belirtiliyor.
  • Gülmek erkek ve kadın arasında da farklılık gösteriyor. Erkekler daha kısa süreli gülerken kadınlar daha uzun kahkaha atıyor.
  • Güldüğümüz zaman tümör ve virüslerle savaşan ve savunma sistemimizin bel kemiği olan hücrelerimizin sayısı artıyor. Gülerken sağlığımızı korumuş oluyoruz 🙂 
  • Çocuklar günde yaklaşık 300 kez gülerken, yetişkinler ise günde ortalama 17 kez gülüyor. Yaş ilerledikçe daha az gülüyoruz.

images (10)

  • Yanımızda biri olduğunda yapılan espri ya da komik bir olaya yalnız olduğumuzdan daha fazla gülüyoruz.
  • Kadınlar ise erkeklerden % 126 oranında daha fazla gülüyor.

İnsanlar fazla tebessüm ettikleri ve mutlu oldukları için doktora gitmezler. Ancak bazı insanlar gülme krizleri yüzünden doktora başvurmaktadırlar. Beyinde bazı bölgelerin hasar görmesi sonucu, kontrol edilemeyen gülmeler oluşabilmektedir. Bazı epilepsi (sara) tiplerinde de aşırı gülmeler olabilmektedir.

1962 yılında Tanganika’da bir okulda bir kızda gülme krizi başlar. Kısa bir sürede bu kriz bütün okula yayılır. Bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan bu kriz yüzünden okul üç hafta süreyle tatil edilir.

Nature dergisinin 1998 yılında yayımlanan 391. sayısında “Elektrik Akımı Kahkahayı Uyarır” başlıklı bir makalede beyin ve gülme ile ilgili bilgiler kamuoyuna sunulur.16. yy’da bir kızın beyninin bir kısmı epilepsi yüzünden çıkarılır. Ameliyat sırasında doktorlar kızın beyninin serebral kortex (beyin kabuğu) denilen kısmında bir bölgeyi elektrik akımıyla uyarırlar. Sol üst frontal gyrus adlı 2×2 cm boyutundaki saha her uyarıldığında, kız daima gülmektedir. Beynin bu bölgesi motor (hareketle ilgili) bölgedir.

images (12)Beyinde mizah ile ilgili üç bölüm vardır.

1- Mizahın duygusal kısmı ile ilgili bölüm: Gülmenin olması için bir tetikleyenin olması gereklidir. Komik bir olay mizah duygusunu uyandırabilir. Beyinde duyguların merkezi de limbik sistemdir.

2- Mizahın düşünme kısmı ile ilgili bölüm (Cognitive part): Mizahın, mizah olarak algılanması için gerekli olan bölümdür. Yani bu bölüm olmazsa yapılan espri olarak algılanmaz.

3- Gülümsemenin olması için yüz kaslarını çalıştıran motor bölüm: Kaslar, kasları çalıştıran sinirler ve sinir bağlantılarından oluşur.

Bu çalışmalara rağmen henüz beyin ve gülümseme ilişkisi hakkında çok az şey biliyoruz. “Gülümseme nedir? Niçin gülüyoruz? Gülerken beynimizin içinde neler oluyor?” gibi soruların cevabını tam olarak veremiyoruz.

“İnsan o kadar acı çekti ki, gülmeyi yaratmak zorunda kaldı.” Friedrich Nietzsche

kalitecemberleri5Gelotoloji, gülmenin fizyolojik özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilime göre, gülme, ses ve hareketten öte bir şeydir. Gülme sırasında birçok kas koordineli bir şekilde çalışır.Yapılan araştırmalar gülmeye neden olan olayın kavranmasının, buna tepki verilmesinin beyinde değişik alanların belli bir sıra takip ederek hareketlenmesiyle oluştuğunu saptamıştır.

Gülmek için önce komik olayın kavranması, sonra bunun beyinde duygusal tepkilerle alakalı olan yerlere aktarımı, bu mesajın gülme sırasında hareket eden kasları yöneten merkezlere iletimi gerekir. Bu etkilerin oluşması için beyindeki bu bölgelerin sağlıklı olması ve aralarında iyi bir bağlantı olması gerekir. Beyin gülme dışındaki başka duygusal algılamalarda bu derece geniş bölgeyi harekete geçirmez. Gülmeyle birlikte beyinden gelen uyarıların etkisiyle yüzdeki kaslar hareketlenir, sesler çıkarılır. Güme sırasında tam on beş yüz kası kasılır. Aynı zamanda üst dudağı kaldıran kasta uyarılır. Solunum sistemi başındaki kapak yarım kapanarak, havayı bir miktar azaltılır. Bunun dengelenmesi için insanlar derin nefes alırlar. (www.psikolojik.gen.tr). Kan basıncı , kalp hızlı atar, solunum değişir, nöro kimyasal madde miktarı azalır, bağışıklık sistemi canlanır ve harekete geçer.

“Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden ise zekâsını ve seviyesini anlarsınız.” Mevlânâ Celâleddîn-î Belhî Rûmî

Ancak tebessüm bu kadar faydalı olmasına rağmen kahkahanın birçok zararları vardır. Kahkaha kalp krizlerine, beyin kanamalarına ve felçlere yol açabilir. Bununla ilgili vakalar rapor edilmiştir. Karın bölgesinden ameliyat olanlar kahkaha atmamalıdırlar. Çünkü dikişleri yırtılabilir. Kaburgaları kırılmış insanların fazla gülmeleri de iyi değildir. Bu tip rahatsızlıkları olan insanların yanında kahkaha attıracak espriler yapılmamalıdır.

“İnsan gülebildiği kadar insandır.” Moliere

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.