Toastmasters Nedir? ITTM (İStanbul Türkçe Toastmasters) Klup Fayda Analizi.


Toastmasters; isim olarak anlamı “Ziyafette şerefe içilmesini teklif eden kimse, ziyafet başkanı. (kadın ise:toastmistress)” şeklindedir.

Ralph SMEDLEY  adlı Amerika’ lı bir eğitimci tarafından, insanların “Topluluk önünde konuşma becerileri” ni geliştirmek üzere bir sistematik geliştirip bunu Young Male Christians Association üyesi gençlere öğretmeye başlamasıyla temelleri atılmış, 1924 yılında resmi olarak California’da kurulmuş, günümüzde 135 ülkede 15.000′ e yakın kulübü ve 300.000 üzerinde üyesi olan eğitim kulüpleri organizasyonudur.

Türkiye’deki ilk Toastmasters kulübü 1996 yılında Ankara’da kurulmuş. bir sonraki kulüp ise 2007’de İstanbul’da. Şu anda İstanbul’ da 7, Ankara’da 3 ve Bursa ve İzmit’ de  birer faal şubesi bulunmakta. Bunlardan İstanbul’daki 4, Ankara’da 2 ve Bursa’daki 1 kulüp İngilizce, diğerleri Türkçe sunum yapmaktalar. İstanbul Türkçe Toastmasters Türkiye’ deki ilk Türkçe Kulüp olup 2010 yılının Kasım Ayında kurulmuştur.

22184695_10155641795494029_88605317_n“İletişim” ve “Liderlik”olmak üzere iki ayrı program takip edilmektedir. Tamamen gönüllü katılımcılardan oluşan, eğitmeni olmayan, katılan insanların birbirinden öğrendiği, sunum yaptığınız ve yapılan sunumları değerlendirdiğiniz, belli bir sistematiğe oturmuş şekilde ilerleyen, sadece topluluk önünde bir şey anlatma korkusunu yenmenin yanında, teklemeden konuşmayı, beden dilini kullanmayı, sesinizin tonunu ve iniş çıkışlarını kontrol etmekten, nasıl durmanız, sallanmamanız, göz teması kurmanız vb. pek çok teknikle beraber giriş, gelişme, sonuç şeklinde anlatım yapmayı, dinleyici üzerinde nasıl hakimiyet kurulabileceğini, insanların ilgisini sunum boyunca nasıl canlı tutabileceğinizi, topluluğu ikna edebilmek gibi hitabet sanatlarını da öğretmek amaçlanmaktadır.

Kısaca Toastmaster organizasyonunun amacı : Bireylere sunum becerilerini yavaş yavaş katarak , toplum önünde kendini ifade etme becerileri kazandırmaktır. Amaçlanan, tek kisinin anlattığı ve diğer katılımcıların dinlediği toplantılardan ziyade, tüm katılımcıların aktif olarak katıldığı bir toplantı oluşmasını sağlamaktır.

22016389_10155628842109029_469484169_nAyni zamanda sadece ders ya da iş ile ilgili konulardan ziyade farklı konuşma, sohbet konuları bulan katılımcılar , değişik konularda da kendilerini bilgilendirme  ve geliştirme olanakları bulmaktadır. Konular katılımcıların kendi isteğine göre belirlenebilir.

 

Değişiklik göstermekle birlikte toplantıların genel yapısı : Toplantılar 30-40 kisilik gruplardan oluşur. Aşağıda yer alan roller  mevcut olup, rolleri bir ya da birkaç kisi alabilir. Tüm rollerin atanma zorunluluğu yoktur. Her toplantıda katılımcıların esnekliğine uygun olarak değişik roller de verilebilir.

22551604_10155682313969029_1089386998_nModerator / Toplantı Başkanı/ Toplantı Ustası (Toplantıyı yönetir ve açılışta toplantıyı genel hatlarıyla dinleyicilere tanıtır. Her toplantının önceden belirlenmiş ve konuşmacılar tarafından hazırlıkları tamamlanmış bir konusu vardır. (yeni yıl, tiyatro, yapay zeka, mektup, veda, gelecek , teknoloji, sağlık, eksik, spor, kendine meydan oku, kapak, eksik vb. ). Toplantıdaki anlık sorular moderatorun belirlediği konuya uygun hazırlanır). Moderator konuyu belirleyip toplantı öncesinden katılımcılara haber verir.).

Sözcük Ustası / Günün sözü (Görevli kisi günün sözünü belirler. Bu genellikle ünlü birinin söylemiş olduğu bir sözdür.). Toplantı boyunca o sözcüğün kullanımı önemlidir. Unutulan ünümüzde kullanılmayan bir çok sözcüğün kullanımın sağlanması ve konuşmacılara anlık olarak konuşmalarını organize ederek sözcüğü söylemesi ile liderlik yetkinliklerini geliştirmektir.

Günün şakası (Görevli komik bir hikaye ya da bir saka anlatarak dinleyicinin neşelenmesini sağlar). Genelde İstanbul Türkçe Toastmasters da bu rol bulunmamaktadır. Toplantılarımız oldukça eğlenceli ve belli bir disiplin içinde yürütülmektedir.
Zaman tutucu (Görevi: Konuşmacıların zamanında konuşmaları tamamlamalarıdır). Konuşmacıların sürelerini tutarak kendilerine sürenin dolmasına yakın geri bildirimde bulunmak ve toplantının sonunda raporlamak.
Dil bilgisi 
görevlisi (Görevi: Konuşmacıların kullandığı yanlış kelimeleri bulmaktır).

21919154_10155620890789029_1568283389_nAna konuşmacılar (Her toplantıda genellikle  3 tane ana konuşmacı olur. 4 ile 8 dakika aralıklarda önceden hazırlanmış konularda konuşurlar. Konuşmacıların her konuşmada farklı hedefleri vardır. İlk konuşmanın amacı, konuşmacının ilk defa sahneye çıkmasıdır. Bunun için konuşmacının en sevdiği hikayeyi anlatması ya da isterse kendini tanıtması istenir. İkinci konusmada acik ve net kelimeler kullanılması, 3. konuşmada beden dilini kullanması, deyimler kullanması vb. hedefler konulur, Yorumlayıcılar da bu hedefleri yorumlarında göz önünde bulundurur. ).

 

Değerlendirici /Yorumlayıcılar  (Konuşmacıların yaptığı sunumu değerlendirirler. Her konuşmacı için bir yorumcu bulunmaktadır).
Dinleyici
 (Ana konuşmacıların sunumlarından farklı sorular kaydeder ve sonrasında bu soruları dinleyicilere sorar).
Oy toplayıcı
(Her toplantıda oylanan en iyi konuşmacı , en iyi yorumlayıcı değerlendirmelerini toplar ve toplantının sonunda günün kazananlarını belirler).
Doğaçlama Ustası / Anlık sorular sorucu 
(Toplantının konusuna uygun 6-7 soru hazırlar, bunu rastgele grup içinde sorar ve dinleyicilerin kalkıp 1 ile 2,5 dakika arasında bunu anlatmasını ister. )

22016261_10155628841154029_1084316246_n

Başkanın Kapanış Konuşması ya da Genel yorumlayıcı : Toplantının en sonunda toplantının genelini değerlendirir. Genel olarak ne gibi eksikliklerin olduğunu, toplantıya zamanında başlanıp başlanılmadığını, ne gibi olumlu durumların gözlemlendiğini açıklar.

Bunun haricinde, her katılımcının masasında ufak kağıtlar bulunur. Bu kağıtlara katılımcılar, sunumu yapanın kendini geliştirmesi için ne gibi önlemler aldığı ya da sunumu yapan kisinin olumlu taraflarını yazmaktadır. Toplantının amacı: Katılımcıları her zaman yüreklendirmek ve katılımcıların fikirlerini rahatlıkla bildire bilmelerini sağlamak olduğu için olumsuz yorumlardan kaçınılmalı ve katılımcılar daha iyi sunumlar yapmaları için cesaretlendirilmelidir.

Genel olarak Toastmasterstan bahsetmiş olmakla beraber İstanbul Türkçe Toastmasters ve benim yolculuğumu sonraki yazılarımda paylaşmak üzere… Sevgiler (Youtube İTTM )

 

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.