Brain Storming (Beyin Fırtınası)


galeri1

Beyin fırtınası veya fikir fırtınası, yaratıcı düşünceyi destekleyen, takım çalışanlarını motive ederek kısa sürede çok fazla fikrin üretilmesine ve süreçlerin neden başarısız olduğuna dair çıkarımlar yapılabilmesine olanak sağlayan bir sürekli kalite geliştirme aracı.[1] Bu kavram bir reklamcı olan Alex Osborn tarafından geliştirilmiştir.

Beyin fırtınası, tek başına veya bir grupla yapılabilir. Fikirlerin, akla gelir gelmez açığa çıkması istenir. Fikirler başta yargılanmaz ve eleştirilmez, hiçbir fikir saçma olarak değerlendirilmez, böylece kişinin tüm fikirlerini çekinmeden, aklına geldiği gibi sunması sağlanmaya çalışılır. Yargılama yapılmadığı için fikirlerin birbirini besleyeceği ve evrileceği varsayılır.

Bir konuya çözüm getirmek, karar vermek, hayal yoluyla düşünce ve fikir üretmek için kullanılan üretimci bir tekniktir.Beyin fırtınası tekniği, kalite kontrolü, performans artırma planlaması, iş etüdü vb. gibi birçok verimlilik artırma metodunun önemli bileşenlerinden birisidir. 4-9 kişinin bir konu üzerinde 5-10 dakika süreyle konuşmasını içeren bir tekniktir.Bu tekniğe “fikir taraması” da denilmektedir. Bu teknikte kısa zamanda bir çok fikir ve düşünce üretilebilir.

Zamansız değerlendirmeler, genellikle güzel fikirlerin oluşumunu kesintiye uğrattığından, beyin fırtınası bu türden zamansız her değerlendirmenin kaçınıldığı, planlanmış bir fikir üretme sürecidir. Bu süreç, yeni fikirlerin (sorunların çözümünün) beslendiği ve yeni anlayışların geliştiği açık bir ortamda yürütülen sınıflandırılmamış bir tartışmadır. Kimin ne söylediği konusunda hiçbir sınırlama olmaksızın, bir konunun tüm yönleri gözden geçirilebilir.

 Bu tür bir tartışmada, bir sorun üzerinde tek başına düşünen bir kişinin aklına gelmeyebilecek yararlı fikirler üretilebilir. Yalnızca daha çok ve daha iyi fikirler ortaya çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda beyin fırtınası tekniğini etkili olarak uyguladıkça grubun kendisi de güç ve kendine güven kazanır. Beyin Fırtınası” Süreci ve Çalışma İpuçları (Singapore Productivity News, Productiivity Month Supplement (National Productivity Board, Singapore), Nov.1985, pp. 1-5.).

Bir beyin fırtınası oturumu, özgün bir sorunun veya konunun seçilmesi ile başlar. Herkesin katılımın garanti etmek için lider sırası ile her üyenin düşüncesini sorar. Hiçbir eleştiriye izin verilmez. Oturum üyeleri konu dışına çıkarlarsa, konuşmanın yeniden akışını sağlamak için kim, ne, neyi, nerede, nasıl, neden soruları kullanılır.

Fikirler, herkesin görebileceği biçimde, bir akım şemasına veya tahtaya uygun olarak not edilmeli ve yazılmalıdır. Oturum üyeleri çeşitli fikirleri sınıflandırıp iki üç anahtar fikir seçerler. Bu fikirler üzerinde ayrıntılı olarak tartışılır ve fikirler önem sırasına göre dizilir. Listenin tamamı daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Daha sonra üyeler, (çoğunluğun oyu ile) derinlemesine incelemek için bir veya iki fikri seçerler. Beyin fırtınası diğer geliştirici araç ve tekniklerden önce veya sonra ya da bunlarla birlikte kullanılabilir.

Beyin fırtınası oturumunun liderliğini yapan kişi, sürecin ilk evrelerinde bazı sorunlarla karşılaşacağını bilmelidir.Oluşan fikirleri tahtaya yazan üye çok yavaş kalır ve önemli fikirleri gözden kaçırır. Bazı üyeler toplum içinde çekingendir (yediden daha fazla kişinin bulunduğu gruplarda) Üyeler, uygun aşamaya kadar beklemek yerine, geleneği izleyip her fikri önerildiği anda tartışmak eğilimindedir. Üyeler, her birini ayrı ayrı tartışmak yerine, birkaç fikri birleştirerek tartışırlar. Önerilen fikirler, önerilen konu yerine, önemsiz ayrıntılarla ilgilidir. Üyeler, hemen sonuca atlarlar ve daha sorun tamamen anlaşılmadan çözümü bulduklarını düşünürler. Üyelerden biri, diğerini etki altına alma eğilimindedir. Lider düzeni sağlayamaz ve her üyeyi sırayla konuşturmayı başaramaz. Bu zorlukların üstesinden gelinebilmesi için lider eğitilmiş olmalıdır..

 

1 Comment

Yorumunuz var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.